Aero Blog Letecká škola Vyhlídkové lety Pronájem letadel O Aeroklubu Kontakt
cz en

Medaile z prvního letošního závodu

Protože mezi plachtaři AK Letňany je tradičně velké množství aktivních sportovců, nemohly se jedny z největších závodů v bezmotorovém létání v České republice obejít bez naší účasti. AZ Cup na letišti ve Zbraslavicích je tradiční závod, který pravidelně startuje sportovní sezónu u nás. Tak tomu bylo i letos, přestože se konal díky jarním epidemiologickým opatřením až na začátku června. Z našeho aeroklubu se jmenovitě zúčastnili Jan Koťan (třída Kombi A), Matouš Schmidt (třída Klub) a Jan Kantor ve dvojposádce s Radkem Kučírkem z AK Havlíčkův Brod (Třída Kombi B). Startovní listinu čítalo celkem 68 závodníků, mezi které patřila i velká část reprezentačního družstva ČR, konkurence byla tedy veliká.

Bohužel letošnímu ročníku nepřálo příliš počasí a v sedmi soutěžních dnech se podařilo ulétnout celkem jen tři platné disciplíny. Hned první z nich nedokončil náš pilot Matouš Schmidt a po ulétnutých 207 kilometrech pro nepřízeň počasí přistál na louku u Mladé Vožice. To ho bohužel vyřadilo z možného boje o atraktivní přední příčky. Druhá disciplína byla zajímavá pro délku tratě – pro všechny třídy bylo naplánováno přibližně 500 kilometrů, tedy výrazně více, než je běžné. Počasí této trati bohužel v závěru dne opět nepřálo a většině závodníků se nepodařilo úlohu dokončit a doletět zpět do Zbraslavic. To ovšem neplatilo pro letňanské posádky Koťan a Kantor-Kučírek, kteří závodní trať obletěli a upevnili si tím místo na čelních pozicích. Při poslední disciplíně, letu na čas přes určené oblasti (AAT), si naši závodníci vedli opět velmi dobře. Celkové výsledky závodů AZ Cup 2020 byly pro náš aeroklub fantastické – ve dvou třídách ze tří jsme obsadili první místo. Ve třídě Kombi A zvítězil Jan Koťan, ve třídě Kombi B posádka Jan Kantor a Radek Kučírek. Matouš Schmidt obsadil ve třídě Klub 16. místo.

Zahájení sportovní plachtařské sezóny bylo pro náš klub tedy velmi úspěšné. Nezbývá než se snažit tuto laťku udržet i nadále.