K používání a měření webu využíváme cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte se způsobem, jakým s cookies nakládáme. Další informace

czeng

Létání na větroních

Aeroklub Praha / Aeroklub / Létání na větroních

Plachtařský výcvik v Aeroklubu Praha - Letňany

Větroně na přeletuKurzy teorienejen pro piloty kluzáků a lehkých kluzáků, pořádá Aeroklub Praha - Letňany každoročně zhruba od přelomu září - říjen do přelomu únor - březen. Výuka probíhá na letišti v Letňanech, vždy jeden víkendový den. Vyučují zkušení sportovní (a často zároveň profesionální) letci, erudovaní v příslušných oborech, kteří dokáží teorii oživit i četnými příklady z letecké praxe. Celkový rozsah teoretického kurzu je 90 vyučovacích hodin.

Informace o letošní zimní teoretické výuce 2015/2016 naleznete zdeVzhledem k omezené výcvikvé kapacitě není možné přijmout všechny absolventy do praktického výcviku. Adepti, kteří ve výběru neuspějí, ale mají zájem ve výcviku pokračovat, mohou volit z několika dalších možností:

  • Pokud úspěšně složili závěrečný písemný test, ale nebyli vybráni pro nedostatek míst ve výcviku, mohou s certifikátem o absolvování teoretického výcviku vstoupit do jiného aeroklubu a zahájit praktický výcvik na jiném letišti.

  • Obdobně je také možné absolvovat výcvik u některé komerční letecké školy.

Praktický výcvik na kluzácích a lehkých kluzácích

Teoretická výuka pro piloty kluzáků a lehkých kluzáků

 

 

Sportovní plachtění

Základní výcvik na kluzácích/lehkých kluzácích je pouze branou k výkonnému sportovnímu plachtění. I zde je náš aeroklub velmi aktivní. Již několik let v řadě se držíme na čelných pozicích Celostátní plachtařské soutěže (www.cpska.cz).

Skupina větroňůVětšina sportovních aktivit probíhá z letiště Havlíčkův Brod, kde ve spolupráci s místním aeroklubem působíme vždy celou hlavní sezónu. Volný vzdušný prostor a termicky vhodné prostředí Českomoravské vysočiny poskytuje pro výkonné plachtění daleko lepší podmínky než domovská základna v Letňanech. Naši piloti odsud na přeletech odlétali většinu z celkové sumy více než 55 000km, které byly v loňském roce za náš aeroklub do CPS přihlášeny.

Pro zkušenější piloty tradičně pořádáme soustředění horského létání. Vyzkoušeli jsme již
několik atraktivních lokalit jako je letiště Ružomberok s možností létání po všech hlavních slovenských pohořích, letiště Niederoblarn v rakouských Alpách nedaleko masivu Dachstein a Gap Tallard ve francouzských Alpách. Aktivně využíváme i specifické podzimní povětrnostní podmínky, vhodné k méně obvyklým plachtařským disciplínám jako je létání na svahu a létání v dlouhé vlně. Letošní podzim jsme strávili několik letových dní na letišti Podhořany, které nabízí ideální možnost létání na návětrném svahu Železných hor a kde si přijdou na své příznivci adrenalinového létání v malých výškách.

Každoročně také využíváme letišť za horskými masivy Krkonoš (Jelenia Gora) a Jeseníků (Mikulovice), odkud startujeme k výškovým letům v dlouhé (horské) vlně. Letos jsme zaznamenali úspěchy v podobě čtyř diamantových převýšení (nastoupání více než 5000 metrů od výšky vypnutí) s dostupy do výšky okolo 7000 metrů nad mořem.

Daří se nám i na poli závodního plachtění. Naši sportovci byli opakovaně členy reprezentačního družstva ČR s účastí na nejvyšších světových soutěžích. V loňském roce jsme zaznamenali největší úspěch na Plachtařském mistrovství regionů ČR, kde piloti našeho aeroklubu v konkurenci téměř 70 závodníků obsadili 1.a 3.místo v klubové tříde a 1.místo ve třídě kombinované.

V současnosti je v našem aeroklubu celkem 19 větroňů z nichž je 8 ve vlastnictví Aeroklubu Praha - Letňany (2x L-13A Blaník, 1x ASK-13, 3x VSO10, 1x Cirrus, 1x Discus CS, 1x VT-116), ostatní jsou v soukromém vlastnictví našich členů.

Plachtařský Pohár Vysočiny

Poslední tři roky organizujeme i vlastní plachtařeské závody jménem Plachtařský Pohár Vysočiny (PPV). Původně soukormé sporotvní soustředění foromou závodů se stačilo jen za další dva roky rozrůst do velikosti jedné z nejvýznamějších událostí tuzemské plachtařské sezóny. Více o této akci se dozvíte v reportáži ze zatím posledního ročníku soutěže.                                                                                                     Plachtařský Pohár Vysočiny 2015

Dokumenty ke stažení

Fotogalerie

MAPA

Kde najdete Aeroklub Praha Letňany

NOVINKY Z LETIŠTĚ

Jarní teoretický kurz pro budoucí piloty

Na jaře zahajuje Aeroklub intenzivní kurz teoretické výuky pro budoucí soukromé piloty letounů, lehkých letounů a ultralehkých letadel (PPL, LAPL a ULL), naučte se létat již toto léto!

Kam poletíme letos?

Opět pro naše piloty a žáky chystáme řadu leteckých výletů do zahraničí. Poleťte s námi do Chorvatska na pláž, na rafty, či do jeskyní!

Zkouška omezeného radiotelefonisty

V úterý 4. 4. 2017 pro vás připravujeme zkoušku pro získání průkazu omezeného radiotelefonisty letecké pohyblivé služby v prostorách Aeroklubu Praha Letňany.

Slovinská letiště Senecou a RGčkem

V letošním roce přibyl do leteckého parku Aeroklubu Praha velmi zajímavý a výjimečný stroj - dvoumotorový Piper Seneca II OK-LTB. Takže přeškolení MEP(a) a vymýšlet kam se poletí :-)

Teorie pro budoucí piloty PPL a LAPL

Přijďte již v sobotu 8. října 2016 v 9:00 na zahájení tradiční zimní teoretické výuky pro budoucí soukromé piloty letounů PPL(A), piloty lehkých letounů LAPL(A), piloty kluzáků SPL/LAPL(S) a nově i pro piloty vrtulníků PPL(A)/LAPL(H)

Vyhlídkové lety nad Prahu

Do našeho letadlového parku jsme zařadili dvoumotorový Piper Seneca. Díky němu se s námi můžete vydat na úžasné vyhlídkové lety nad centrem Prahy!

Výlet na rafty do Bovce

Byli jsme se proletět do krásných Julských Alp - naše zážitky jsme sepsali do článku.

POČASÍ V LETŇANECH

Sledujte nás na

Facebook - Aeroklub Praha Letňany YouTube - Aeroklub Praha Letňany Google+ - Aeroklub Praha Letňany
Pilotinfo
Aeroweb.cz - Server pro piloty a zájemce o létání

RYCHLÁ NAVIGACE

Vyzkoušejte řízení letadla | Vyhlídkové lety v Praze | Letecký výcvik v Praze | © 2009-2017 Aeroklub Letňany | Kontakty