K používání a měření webu využíváme cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte se způsobem, jakým s cookies nakládáme. Další informace

czeng

Zkoušky ICAO angličtiny

Aeroklub Praha / Angličtina / Zkoušky ICAO angličtiny

ICAO English Language Assessment Centre

AK Letnany is an authorised ICAO English Language Assessment Centre. We can assess your English skills and issue the certificate which CAA Czech Republic use to add an ICAO English language endorsement to your pilot’s licence. We are authorised to do this by CAA Czech Republic.

ICAO English

The International Civil Aviation Organisation, which oversees civil aviation in 191 countries, together with the European Commission, the European Aviation Safety Agency and the Civil Aviation Authority of the Czech Republic, requires pilots to be able to speak English to an appropriate standard if they wish to fly internationally. There are six levels of English competence with six being the highest. To fly internationally, a pilot must achieve at least level four.

Do I need an ICAO English competence endorsement?

If you want to fly internationally, you will need an ICAO English endorsement added to your pilot’s licence. This is a legal requirement.

How to gain an ICAO English competence endorsement

AK Letnany is authorised by CAA Czech Republic to assess candidates who wish to attain an ICAO English language endorsement. We can assess you here in Letnany, and if you reach the appropriate standard we will issue you a certificate which CAA Czech Republic will use to add an ICAO English language endorsement to your pilot’s licence.

How to apply for an assessment

To apply for an assessment, in the first instance you can contact AK Letnany on posta@akletnany.cz, or by phone, or you can visit us in person. Prior to the assessment you will need to visit AK Letnany in person. We will need you to bring a photographic proof of your identity (such as your passport or citizen identification card). We can only accept photographic identification documents issued by a nation or state. You will also need to pay for the assessment during your visit. Our price list is shown here, and the methods you can use to pay are shown here.  We will complete an application form and open a candidate file for your assessment.

What the assessment involves

There is no set duration for the assessment, but it will usually last around 30 minutes. It involves having a structured conversation with one of our assessors. They will assess your level of English competence and tell you the outcome. In most circumstances they will tell you immediately and issue your certificate while you wait.

Validity period of the endorsement

Validity periods are determined by CAA Czech Republic, and you should check their web-site for the latest validity periods. Currently, the validity periods shown on the CAA Czech Republic web-site are:

  • Level 4 – four years
  • Level 5 – six years
  • Level 6 – valid indefinitely, non-expiring

After the assessment

All you have to do is to present the certificate issued by AK Letnany to the CAA Czech Republic and they will issue you with an English language endorsement directly onto your pilot’s licence.

When are the assessments

Assessments for the rest of 2015 are shown here.

Preparing for the test

AK Letnany provides a number of training courses which will help you prepare for the assessment.

MAPA

Kde najdete Aeroklub Praha Letňany

NOVINKY Z LETIŠTĚ

Jarní teoretický kurz pro budoucí piloty

Na jaře zahajuje Aeroklub intenzivní kurz teoretické výuky pro budoucí soukromé piloty letounů, lehkých letounů a ultralehkých letadel (PPL, LAPL a ULL), naučte se létat již toto léto!

Kam poletíme letos?

Opět pro naše piloty a žáky chystáme řadu leteckých výletů do zahraničí. Poleťte s námi do Chorvatska na pláž, na rafty, či do jeskyní!

Zkouška omezeného radiotelefonisty

V úterý 4. 4. 2017 pro vás připravujeme zkoušku pro získání průkazu omezeného radiotelefonisty letecké pohyblivé služby v prostorách Aeroklubu Praha Letňany.

Slovinská letiště Senecou a RGčkem

V letošním roce přibyl do leteckého parku Aeroklubu Praha velmi zajímavý a výjimečný stroj - dvoumotorový Piper Seneca II OK-LTB. Takže přeškolení MEP(a) a vymýšlet kam se poletí :-)

Teorie pro budoucí piloty PPL a LAPL

Přijďte již v sobotu 8. října 2016 v 9:00 na zahájení tradiční zimní teoretické výuky pro budoucí soukromé piloty letounů PPL(A), piloty lehkých letounů LAPL(A), piloty kluzáků SPL/LAPL(S) a nově i pro piloty vrtulníků PPL(A)/LAPL(H)

Vyhlídkové lety nad Prahu

Do našeho letadlového parku jsme zařadili dvoumotorový Piper Seneca. Díky němu se s námi můžete vydat na úžasné vyhlídkové lety nad centrem Prahy!

Výlet na rafty do Bovce

Byli jsme se proletět do krásných Julských Alp - naše zážitky jsme sepsali do článku.

POČASÍ V LETŇANECH

Sledujte nás na

Facebook - Aeroklub Praha Letňany YouTube - Aeroklub Praha Letňany Google+ - Aeroklub Praha Letňany
Pilotinfo
Aeroweb.cz - Server pro piloty a zájemce o létání

RYCHLÁ NAVIGACE

Vyzkoušejte řízení letadla | Vyhlídkové lety v Praze | Letecký výcvik v Praze | © 2009-2017 Aeroklub Letňany | Kontakty