K používání a měření webu využíváme cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte se způsobem, jakým s cookies nakládáme. Další informace

czeng

Kurzy angličtiny IFR

Aeroklub Praha / Angličtina / Kurzy angličtiny IFR

IFR English Language Courses

Any pilot who wishes to apply for the issue of their first instrument rating must pass an IFR English examination at CAA Czech Republic. We are approved by CAA Czech Republic to provide training courses to help prepare you for that examination.

Basis of the course:

Under the requirements of the Acceptable Means of Compliance to Part FCL1.055(d), there are specific requirements relating to the use of English Language for holders of an Instrument Rating (IR). These include the ability to use the English language for the following purposes:

  • Flight: R/T relevant to all phases of flight, including emergency situations.
  • Ground: all information relevant to the accomplishment of a flight:

- be able to read and demonstrate an understanding of technical manuals written in English
- pre-flight planning, weather information collection, NOTAMs, ATC flight plan, etc.
- use of all aeronautical en-route, departure and approach charts and associated documents written in English.

  • communication: be able to communicate with other crew-members in English during all phases of flight, including flight preparation.

Under AMC1.055, these items may be demonstrated by having passed a specific examination given by the competent authority after having undertaken a course of training enabling the applicant to meet all the objectives listed above. Pilots requiring an examination by CAA Czech Republic must first complete an approved course of study to prepare themselves for the examination.

Course duration:

The course duration is 9 hours class-room training, consisting of an initial module of 3 hours, followed by 4 modules of 1.5 hours each (9 hours total training) over 2 training days. In order to ensure maximum time for interaction between students and teacher, each course is limited to four students.

Course content:

Module 1:                          IFR Radio Communication (3 hours)

Module 2:                          IFR Flight planning (1.5 hours)

Module 3:                          IFR Aerodromes and ground operations (1.5 hours)

Module 4:                          IFR Meteorology (1.5 hours)

Module 5:                          IFR Navigation (1.5 hours)

Course dates:

The next course dates are shown here. Courses can be run for discrete groups of four students on other dates. Contact us to arrange a date for your group if you fall into this category.

MAPA

Kde najdete Aeroklub Praha Letňany

NOVINKY Z LETIŠTĚ

Jarní teoretický kurz pro budoucí piloty

Na jaře zahajuje Aeroklub intenzivní kurz teoretické výuky pro budoucí soukromé piloty letounů, lehkých letounů a ultralehkých letadel (PPL, LAPL a ULL), naučte se létat již toto léto!

Kam poletíme letos?

Opět pro naše piloty a žáky chystáme řadu leteckých výletů do zahraničí. Poleťte s námi do Chorvatska na pláž, na rafty, či do jeskyní!

Zkouška omezeného radiotelefonisty

V úterý 4. 4. 2017 pro vás připravujeme zkoušku pro získání průkazu omezeného radiotelefonisty letecké pohyblivé služby v prostorách Aeroklubu Praha Letňany.

Slovinská letiště Senecou a RGčkem

V letošním roce přibyl do leteckého parku Aeroklubu Praha velmi zajímavý a výjimečný stroj - dvoumotorový Piper Seneca II OK-LTB. Takže přeškolení MEP(a) a vymýšlet kam se poletí :-)

Teorie pro budoucí piloty PPL a LAPL

Přijďte již v sobotu 8. října 2016 v 9:00 na zahájení tradiční zimní teoretické výuky pro budoucí soukromé piloty letounů PPL(A), piloty lehkých letounů LAPL(A), piloty kluzáků SPL/LAPL(S) a nově i pro piloty vrtulníků PPL(A)/LAPL(H)

Vyhlídkové lety nad Prahu

Do našeho letadlového parku jsme zařadili dvoumotorový Piper Seneca. Díky němu se s námi můžete vydat na úžasné vyhlídkové lety nad centrem Prahy!

Výlet na rafty do Bovce

Byli jsme se proletět do krásných Julských Alp - naše zážitky jsme sepsali do článku.

POČASÍ V LETŇANECH

Sledujte nás na

Facebook - Aeroklub Praha Letňany YouTube - Aeroklub Praha Letňany Google+ - Aeroklub Praha Letňany
Pilotinfo
Aeroweb.cz - Server pro piloty a zájemce o létání

RYCHLÁ NAVIGACE

Vyzkoušejte řízení letadla | Vyhlídkové lety v Praze | Letecký výcvik v Praze | © 2009-2017 Aeroklub Letňany | Kontakty